Jakie zalety posiadają żarówki LED?

przez | 20 lipca 2019

żarówki led

Lampy wykorzystujące jako źródło światła diody LED robią obecnie furorę. Każdy chce je mieć, ponieważ są nowoczesne i na topie. Czy jednak idą za nimi jakieś konkretne korzyści, takie jak chociażby mniejsze zużycie energii, lepsze światło i tym podobne? Postanowiliśmy sprawdzić czy jakie rzeczywiście zalety posiadają żarówki diodowe.

Zużycie energii

Chyba każdy z nas wie, że żarówki LED oferują najniższe możliwe zużycie energii spośród konwencjonalnie dostępnych źródeł światła. Zużywają nieporównywalnie mniej prądu od tradycyjnych żarówek z włóknem wolframowym, oszczędzamy dzięki nim więcej niż stosując świetlówki. Korzyść jest oczywista – niższy rachunek za energię elektryczną. Wadą jest natomiast cena samej lampy, ponieważ kosztuje ona więcej od wcześniej wymienionych rozwiązań. Jednak dzięki trwałości dochodzącej nawet do kilkudziesięciu tysięcy godzin, taka lampa może świecić nieustannie przez okres nawet kilku lat. W tym czasie musielibyśmy wymienić przynajmniej kilkanaście razy żarówkę wolframową bądź świetlówkę. Ceny samych lamp są też coraz mniejsze z roku na rok, a na rynek wchodzą zupełnie nowe rozwiązania, oparte na jeszcze bardziej energooszczędnych typach diod. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że pod względem energooszczędności żarówki led od Amper.pl są trudne do pobicia nawet przez przemysłowe źródła światła, takie jak lampy metalohalogenkowe czy sodowe.

Wygoda użytkowania

Drugą niewątpliwą zaletą żarówek ledowych jest bardzo duża dostępność różnych kolorów oraz kształtów tych lamp. Ostatni krzyk mody to łańcuch diod uformowany w podłużny element świetlny, który do pewnego stopnia przypomina włókno tradycyjnej żarówki. Zaletą jest to, że światło rozpraszane jest idealnie we wszystkie strony, a nie tylko frontową częścią źródła światła. Dostępne są także różne barwy, począwszy od koloru ciepłego białego (ok. 3000K), poprzez neutralny (4000-5000K), aż do zimnego (6000K i więcej). Oczywiście można także nabyć żarówki LED o praktycznie dowolnej barwie świetlnej. Można więc wykonać za ich pomocą nie tylko oświetlenie główne, które ma nam zapewnić dobrą widoczność w pomieszczeniu czy łatwość pracy przy biurku, ale także oświetlenie dekoracyjne bądź nastrojowe.
Jak mogliśmy się przekonać, żarówki LED posiadają cały szereg zalet. Przede wszystkim jest to energooszczędność, ale także łatwość produkcji lamp o różnej temperaturze barwowej koloru białego, jak również dowolnego innego. W handlu znajdziemy także rozmaite kształty lamp diodowych, które dopasujemy do dowolnego zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *