Czego możemy się spodziewać w poradni ginekologicznej?

przez | 10 października 2019

W ostatnich latach rosnący nacisk na edukację prozdrowotną i postępujący proces emancypacji kobiet w sferze seksualnej spowodowały, iż coraz większą wagę przykładają one do swojego zdrowia intymnego. Dbałość o żeńskie organy płciowe to bardzo istotna kwestia, która ma bezpośredni wpływ na komfort życia kobiety i jej ewentualne przyszłe macierzyństwo, dlatego też w życiu każdej z nich przychodzi moment, kiedy powinna udać się do ginekologa. Choć pierwsza wizyta stanowi dla większości młodych dziewczyn mniej lub bardziej stresujące wydarzenie, to jednak regularne kontrole ginekologiczne są podstawą odpowiedniej dbałości o zdrowie narządów płciowych.

Kiedy udać się do poradni ginekologicznej?

stetoskopWbrew często występującym przekonaniom, wskazaniem do wizyty w poradni nie jest jedynie ciąża bądź choroba narządów rodnych. Każda młoda kobieta, która rozpoczęła lub planuje rozpocząć życie seksualne, powinna zainicjować u siebie również zwyczaj regularnych wizyt kontrolnych. Należy podkreślić, że prowadzone w poradni badania mają wpływ nie tylko na udane życie seksualne i ewentualne pomyślne zajście w ciążę, ale również na ogólny komfort życia pacjentki i jej stan zdrowia. Zaniedbane organy płciowe mogą stać się źródłem wielu uciążliwych, a nawet niebezpiecznych chorób, których wyleczenie nierzadko jest trudne i kosztowne. Dlatego lepiej postawić na profilaktykę i regularnie się badać – a przy okazji pamiętać o kilku rzeczach, dzięki którym wizyta u lekarza będzie znacznie mniej stresująca.

Poradnia ginekologiczna – co warto wiedzieć?

Częstym problemem, zwłaszcza podczas pierwszych wizyt, jest stres i niepewność, jakie czuje pacjentka. Perspektywa bycia drobiazgowo oglądaną w miejscach intymnych jest trudna do przełknięcia dla większości młodych kobiet. Każda pacjentka powinna jednak wziąć pod uwagę, że badanie ma na calu tylko i wyłącznie jej dobro. Musi również zrozumieć, że przeprowadzający je lekarz wykonuje po prostu swoją pracę, nie ocenia kobiety pod względem estetycznym ani seksualnym. Badanie ginekologiczne to taki sam zabieg medyczny jak każdy inny, i w żadnym wypadku nie powinien być odbierany jako uwłaczający lub krępujący. Możesz je przeprowadzić np. w przychodni ginekologicznej w Białymstoku.

O czym powinien pamiętać personel

Mając na względzie wymienione wyżej kwestie, należy wciąż brać pod uwagę, że kwestie ginekologiczne to wyjątkowo intymne sprawy pacjentek. Dlatego też ważne jest, aby pracujący w poradni lekarze, pielęgniarki i reszta personelu podchodzili do nich z należytym taktem i delikatnością. Dla lekarza priorytetem powinno być zapewnienie pacjentce poczucia prywatności i bezpieczeństwa; niedopuszczalna jest sytuacja, w której badana jest wyeksponowana wobec osób trzecich. Należy zadbać o to, by drzwi gabinetu były zamknięte, a pacjentka ukryta za parawanem. W rozmowie z nią trzeba wykazać się zrozumieniem i subtelnością, w żadnym razie nie oceniać kobiety ani nie traktować jej protekcjonalnie. Problemy ginekologiczne to często sprawy bardzo delikatne, toteż lekarz musi znaleźć złoty środek między rzeczowym wywiadem z pacjentką a zachowaniem odpowiedniej delikatności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *